Adaleti Savunanlar Derneği Kimdir ?

07 Nisan 2000 tarihinde kuruluş için müracaatı yapılan dernek bu tarihte hukuken Ankara da kurulmuş ve tüzüğü 30 Haziran 2000 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Aralık 2000 ayında ilk genel kurulunu yapan dernek hızla örgütlenerek İstanbul, Bursa, Kütahya, Konya ve Kayseri`de şubelerini kurmuştur. Kurucu Genel Başkanı E.Prof.Tb.Alb.Ahmet ALPER'dir.

Derneğin yedi kurucu üyesinin tamamı TSK`lerinden  Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla irtica gerekçesiyle emekli edilmiş personeldir.

2004 Yılında yapılan kongrede Dernek Genel başkanlığına E.Tuğgenaral Adnan TANRIVERDİ seçilmiş ve genel merkez Ankara'dan İstanbula gelmiştir.

2009 Yılında yapılan olağan kongre ile Dernek Genel Başkanlığına  E. Prof.Tb.Alb.Nevzat TARHAN seçilmiş ve halen görevi yürütmektedir. 

ASDER insan haklarının geliştirilmesi ve hukukun üstünlüğünün sağlanması yönünde çalışmalar yapmak amacıyla kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. Kim olursa olsun zulme uğrayanın yanında olmak  ve kimden gelirse gelsin zulmün karşısında olmak en temel ilke olarak belirlenmiştir.

YAŞ kararlarıyla TSK`lerinden uzaklaştırılan 1650'nin üzerindeki insanın doğal desteğini alan derneğin gündeminin ilk sıralarında YAŞ kararlarının yargı denetimine açılması, başörtüsünün başta eğitim alanı olmak üzere her alanda serbest bırakılması, kimliklerinden dolayı insanlara yapılan baskılara son verilmesi yönünde çalışmalar yapmak yer almaktadır.

Okunma 14780 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 17 Mart 2012 07:57

asder logo

Adaleti Savunanlar Derneğinin ilkelerini benimsiyor ve her alanda "adalet"değerini temel alan kural ve uygulamaların gerçekleştirilmesi için mücadele çalışmalarına katılmanın gereğine inanıyorsanız; bizi takip edin...

E-Bülten

E-bültenimize üye olun. Haber ve duyurularımızı kaçırmayın.

Spam göndermiyoruz.

Bu sitede yer alan yazılar, makaleler, haberler yazarların sorumluluğundadır. © 2019 ASDER. All Rights Reserved.

Design & Development by JoomShaper