Salı, 17 Nisan 2018 15:04

TAP Başkanı Demir: 28 Şubat davası kararı Gülen'e yarar

Türkiye Adalet Platformu Başkanı Demir, 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası verilen 21 kişinin yaş ve sağlık gerekçesiyle tutuklanmamasının, FETÖ elebaşı Gülen başta olmak üzere darbecilere yarayacağını söyledi.

 
TAP Başkanı Demir: 28 Şubat davası kararı Gülen'e yarar
 
 
 
 

ANKARA - TANJU ÖZKAYA

Türkiye Adalet Platformu (TAP) Başkanı Avukat Bülent Demir28 Şubat davasında müebbet hapis cezası verilen sanıklar hakkında yaş ve sağlık gerekçesiyle tutuklama kararı verilmemesine ilişkin, "Baş hain Fetullah Gülen de yaşlı ve hastadır. Ağırlaştırılmış müebbet verdiğimizde onu da mı salıvereceğiz? 28 Şubat davası kararı Gülen'e yarar, bu yanlıştan vazgeçilmeli." dedi.

28 Şubat davasının müdahil avukatlarından Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yıl süren yargılama sonucunda sanıkların darbe suçu işlediklerinin mahkemece tescillendiğini belirtti.

Sanıklara müebbet hapis cezası verildiği, rütbelerinin sökülmesi kararı alındığını ifade eden Demir, buna rağmen "sanıklar hakkında tutuklama kararı verilmemesiyle bu sürece gölge düşürüldüğünü" savundu.

Tutuklama kararı verilmemesinin toplumun tepkisini çektiğini belirten Demir, bu gelişmenin yargıya duyulan güveni de sarsabileceğini kaydetti.

Hastalık ve yaşlılık gerekçesiyle 21 sanığın adli kontrol kapsamında yurt dışına çıkışlarının yasaklanmasıyla yetinilmesinin, ilerleyen dönemde istenmeyen sonuçlara neden olabileceğine dikkat çeken Demir, şöyle devam etti:

"Bu karar darbecileri cesaretlendirmiş, sonraki kuşakların darbe hevesinin kırılmasına yönelik yeterli bir yaptırım olamamıştır. 15 Temmuz darbesinin baş haini Fetullah Gülen de yaşlı ve hastadır. Ağırlaştırılmış müebbet verdiğimizde onu da mı salıvereceğiz? 28 Şubat davası kararı Gülen'e yarar, bu yanlıştan vazgeçilmeli ve darbeciler kaçmadan tutuklanmalıdır."

"Yaş, infaza engel değildir"

Avukat Demir, İnfaz Kanunu'na göre 1 ile 3 yıl arasında değişen hapis cezası alan 70 yaş ve üzerindeki sanıkların cezasının ev hapsine çevrilebileceğini ancak müebbet hapis cezası verilen 28 Şubat davası sanıkları için, aldıkları ceza miktarı nedeniyle bu yasal düzenlemenin uygulanamayacağını vurguladı.

Demir, "İnfaz Kanunu'na göre istisnai durum şöyledir, sanık, sağlık durumunun cezaevinde kalamayacak kadar elverişsiz olduğunu kanıtlayacak adli tıp raporunu sunarsa ancak o zaman infaz ertelenebilir." dedi.

Sağlık sorunları dışında gerekçe gösterilen yaş faktörünün, cezanın infazına engel olmayacağını söyleyen Demir, sanıkların dosyalarında sağlık durumlarına ilişkin rapor bulunmadığını kaydetti.

28 Şubat darbesi mağduru olduğunu dile getiren Demir, platform olarak sanıkların tutuklanmamaları kararına itiraz edeceklerini sözlerine ekledi.

Okunma 274 defa Son Düzenlenme Salı, 17 Nisan 2018 15:11
Bülent Demir

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Yorum Ekle

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

asder logo

Adaleti Savunanlar Derneğinin ilkelerini benimsiyor ve her alanda "adalet"değerini temel alan kural ve uygulamaların gerçekleştirilmesi için mücadele çalışmalarına katılmanın gereğine inanıyorsanız; bizi takip edin...

E-Bülten

E-bültenimize üye olun. Haber ve duyurularımızı kaçırmayın.

Spam göndermiyoruz.

Bu sitede yer alan yazılar, makaleler, haberler yazarların sorumluluğundadır. © 2018 ASDER. All Rights Reserved.

Design & Development by JoomShaper