Pazartesi, 10 Aralık 2018 17:21

İnsan Hakları Günü Basın Bildirisi

ADALETİ SAVUNANLAR DERNEĞİ KONYA ŞUBE BAŞKANLIĞI     

           (İNSAN HAKLARI GÜNÜ BASIN BİLDİRİSİ)

Adaleti Savunanlar Derneği Başkanı Mehmet Kanmaz; İnsan Hakları münasebetiyle yayınlamış olduğu mesajında; Bugün 10 Aralık 2018, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin imzalanmasının üzerinden tam 70 yıl geçti. Bildirgenin ilan edildiği 1948 yılında, İkinci Dünya Savaşının yıkıntıları arasında uluslararası toplum tarafından özgürlük, adalet ve barış için insan onurunun ve haklarının tanındığı evrensel bir düzen kurulmasına karar verildi.

Bildirgede ifade edildiği üzere; insan haklarının tanınmaması ve bu hakların hor görülmesi yüzünde barbarca eylemler yapılmış ve bu durum insanlık vicdanını isyana yöneltmişti. Bildirgenin nihai maksadı korkudan ve yoksulluktan kurtulmuş insanlar için özgürlüğe sahip olacakları bir dünya idi.

Bugün, Evrensel Bildirgenin 70. yılında, maksatların gerçekleştiğini söylemek gerçekten çok zor. Dahası, iki büyük savaşın yıkımını ve acısını görmüş bir nesil de artık aramızda değil. Bugün Adaleti Savunanlar Derneği olarak; Biz İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin dünyada kurmaya çalıştığı barışçıl düzenin birçok yerde ve özelliklede İslam coğrafyasında tarumar olduğunu görüyoruz ve maalesef; dünyanın da bu zulme sessiz kaldığını gözlemliyoruz.

Bütün bu karamsar tabloya rağmen umutlu olmak için pek çok sebep bulunduğunu dile getiren Asder Şube Başkanı Mehmet Kanmaz; Bugün bizler ve duyarlı STK’lar medeni dünya ile beraber insan haklarına saygılı hür bir hayatın hayalini kuruyoruz.

İnsan Hakları mücadelesinde ülkemiz büyük gelişmeler kat etse de daha yapılacak çok işimiz var olduğu kanaatindeyiz. Özellikle aile ve ırk temelli haklar konusunda daha çok mesafeler almamız gerek. İş dünyası içinde yaşanan sorunlar için; sendikal mücadele verenler, öğrenciler, STK’lar ve daha niceleri bulundukları yerden itiraz ediyor, ses yükseltiyorlar. Biz de Adaleti Savunanlar Derneği olarak buradan ilan ediyoruz ki halkımızın vermiş olduğu bu sesi, toplumun ortak özgürlük, adalet ve barış çağrısı olarak duyuyoruz.

Bizim temennimiz ve beklentimiz, Hukuk devletinin tüm kurumlarıyla işler hale geldiği bir ülke için çalışmaya söz veriyor, özgürlük ve insan hakları taleplerini yükselten halkımızın yanında olduğumuzun kamuoyu tarafından bilinmesini bekliyor, saygılarımızı bildiriyoruz. 10.12.2018

                           Mehmet Kanmaz 

     Adaleti Savunanlar Derneği Konya Şube Başkanı

Okunma 160 defa
ASDER Genel Merkezi

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Yorum Ekle

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

asder logo

Adaleti Savunanlar Derneğinin ilkelerini benimsiyor ve her alanda "adalet"değerini temel alan kural ve uygulamaların gerçekleştirilmesi için mücadele çalışmalarına katılmanın gereğine inanıyorsanız; bizi takip edin...

E-Bülten

E-bültenimize üye olun. Haber ve duyurularımızı kaçırmayın.

Spam göndermiyoruz.

Bu sitede yer alan yazılar, makaleler, haberler yazarların sorumluluğundadır. © 2019 ASDER. All Rights Reserved.

Design & Development by JoomShaper