Perşembe, 03 Ocak 2013 16:36

O General Gözaltına Alındı

Eski Genelkurmay Başkanı emekli orgeneral İsmail Hakkı Karadayı 28 Şubat soruşturması kapsamında İstanbul'da gözaltına alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü 28 Şubat soruşturmasında önemli bir gelişme yaşandı. 28 Şubat'ın Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı gözaltına alındı.

Ankara'dan İstanbul'a giden polis ekipleri, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın Fenerbahçe Orduevi'ndeki lojmanında arama yapıyor.

Emekli Orgeneral Karadayı'nın önümüzdeki saatlerde Ankara'ya getirilmesi bekleniyor. Karadayı, soruşturmayı yürüten Savcı Mustafa Bilgili'ye ifade verecek.

HAKKINDA GÖZALTI KARARI ÇIKARILDI

Avukatının yalanladığı ve ifadesi alınmak üzere Ankara'ya götürülen İsmail Hakkı Karadayı hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

KARADAYI HAVAALANINA GÖTÜRÜLÜYOR

İfadesi alınacak olan İsmail Hakkı Karadayı, sağlık kontrolü için Çağlayan Adliyesi'ne getirildi. Sağlık kontrolünden geçen Karadayı Havaalanına götürülüyor.

28 Şubat soruşturması kapsamında bugüne kadar 90 kişi gözaltına alınmıştı. Aralarında dönemin 2. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in de bulunduğu 60 kişi tutuklanmıştı.

Emekli Orgeneral Çevik Bir, yaptığı açıklamada, süreçte her hangi bir suç fiili olmadığını savunarak "Her şey emir komuta zinciri içerisinde gerçekleşti" demişti.

ÇEVİK BİR'DEN SUÇ DUYURUSU

28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, Karadayı hakkında yaptığı 11 sayfalık suç duyurusunda bulunmuştu. Çevik Bir, BÇG'nin nasıl ve hangi emirler doğrultusunda kurulduğunu ayrıntılarıyla anlatıp "Karadayı'nın soruşturulması yasal bir zorunluluk" demişti.

BİZ İÇERİDEYİZ KARADAYI DIŞARIDA

Bir, "Emri veren Genelkurmay Başkanı. Biz içerdeyiz ama o dışarda. Neden hala Karadayı'yı almıyorlar" dedi.

ERBAKAN'IN YANI BAŞINDAYDI

28 Şubat döneminde, dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın Anıtkabir defterini imzaladığı o anlarda dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı da Erbakan'ın hemen yanı başında bulunuyordu.

Bazı sanıklar da "Batı Çalışma Grubu"nun Genelkurmay yönetiminin bilgisi dahilinde kurulduğunu ifade etmişti.

28 Şubat soruşturmasının iddianamesinin yazılmasına devam ediliyor.

"Şüpheli sıfatıyla ifade verecek"

Sabah saatlerinde Genelkurmay Eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın gözaltına alındığı iddiaları üzerine avukatı Kırıkkale'de açıklamalarda bulundu.

Sabah saatlerinde Genelkurmay Eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın gözaltına alındığı iddiaları üzerine avukatı Kırıkkale'de açıklamalarda bulundu. Avukat Erol Aras: ''Az evvel bilgi netliği sağlandı. Şimdi komutanın kendisi ile görüştüm. Aldığımız bilgi, bir gözaltı, arama kararı yok. Yalnız şüpheli sıfatıyla ifadesinin Ankara'da alınması için İstanbul'dan uçağa binecek"

Mutlu: Evinde arama yok

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Karadayı'nın ifadesine başvurulmak üzere Ankara'ya gönderileceğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Hüseyin Avni Mutlu, İsmail Hakkı Karadayı ile ilgili, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın gönderdiği bir talimat gereği ifadesi alınmak üzere Ankara'ya çağırılması söz konusu. Bununla ilgili yürütülen bir işlem var. Bunun dışında ilave bir bilgi yok." diye konuştu. Evinde arama olup olmadığı yönündeki soruya Mutlu, "Arama yok. Verilen talimatta da böyle bir şey yok. Sadece ifadesine müracaat edilmek üzere Ankara'ya bugün götürülmesi yönünde bir talimat var. İstanbul Emniyeti de bununla ilgili olarak evlerinden alarak Ankara'ya intikallerini sağlamak üzere." cevabını verdi.

Vali Mutlu, "Şu anda Ankara'ya götürüldü mü?" sorusunu da, "Henüz daha gitmiş değil. Ama bugün götürülecek." şeklinde cevapladı.

İSMAİL HAKKI KARADAYI KİMDİR? 

İsmail Hakkı Karadayı, 1951 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1953 yılında Uçaksavar Okulu'ndan mezun oldu. Çeşitli Topçu Birliklerinde görev yaptıktan sonra 1963 yılında Kara Harp Akademisi'ni, 1967 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi'ni, 1975 yılında Milli Güvenlik Akademisi'ni bitirdi. 

Kurmay subay olarak değişik komutanlıklarda Şube Müdürlüğü, Kara Harp Okulu'nda öğretmenlik, Orta Doğu Ülkelerinde Askeri Ataşelik, Alay Komutanlığı ve Genelkurmay Hareket Başkanlığı Plan Prensipler Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu ve 1977 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Kara Kuvvetleri Tayin Dairesi Başkanlığı ve Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı görevlerini yaptı ve 1981 yılında Tümgeneral oldu. Tümgeneral olarak Kıbrıs'ta iki yıl Tümen Komutanlığı yaptı ve bilahare Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı'na atandı. 

1985 yılında Korgeneral oldu ve bu rütbede iki yıl Kolordu Komutanı olarak görev yaptı. 1989 yılına kadar Korgeneral olarak iki yıl, 30 Ağustos 1989 yılında terfiini müteakip, Orgeneral olarak da 1 Ocak 1991 tarihine kadar Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevini yürüten Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, bu tarihte 1. Ordu Komutanlığı'na tayin oldu. Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı 30 Ağustos 1993 tarihinden itibaren bir yıl süreyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı yaptı.

30 Ağustos 1994 tarihinden geçerli olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı. 28 Şubat süreci'nde Genel Kurmay Başkanlığı yapmaktaydı. Çesitli basın organlarında çıkan haberlere göre, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile işbirliği yapıp, Genelkurmay 2. Başkanı olan Çevik Bir'in planladığı iddia edilen askeri darbe'yi engellediği ortaya atılmıştır.

Medyaya yansıyan ses kasetlerinde ise İsmail Hakkı Karadayı'nın 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu'yu etkileyerek demokratik süreci engellediği iddia edilmistir. Karadayı, bu ses kasetlerinin montaj olduğunu ifade etmis ve iddiaları reddetmiştir.

30 Ağustos 1998 itibariyle yaş haddinden emekli oldu. Evli ve iki çocuk babası olup Fransızca bilmektedir.

Yorum Ekle

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

asder logo

Adaleti Savunanlar Derneğinin ilkelerini benimsiyor ve her alanda "adalet"değerini temel alan kural ve uygulamaların gerçekleştirilmesi için mücadele çalışmalarına katılmanın gereğine inanıyorsanız; bizi takip edin...

E-Bülten

E-bültenimize üye olun. Haber ve duyurularımızı kaçırmayın.

Spam göndermiyoruz.

Bu sitede yer alan yazılar, makaleler, haberler yazarların sorumluluğundadır. © 2018 ASDER. All Rights Reserved.

Design & Development by JoomShaper