Perşembe, 13 Eylül 2018 12:12

Basın Bildirisi: 12 Eylül Darbesine Tepkimiz Devam Etmektedir

Adaleti Savunanlar Derneği olarak; Milletimizin iradesi; vazgeçilmez ilkelerimizden olup onu gölgeleyecek hiçbir uygulama ve vesayete müsamaha gösterilmeyecek ve bundan asla taviz verilmeyecektir.  Kurulduğu günden bugüne kadar, derneğimiz insan hakları ve hukukun üstünlüğünü tesis etmek hususunda üstüne düşen  yerel ve ulusal  düzeyde yapılması gereken sivil inisiyatifin sesi olarak; atılması gereken tüm adımları atmaktadır,  bu konuda en ufak bir tereddüt göstermemektedir. 

Ülkemizin çağdaş demokratik kazanımlarının zaman zaman sekteye uğramasına sebep olan iç ve dış güçlerin de rol oynadığı askeri ve sivil vesayet kurumlarına, derneğimiz; anayasası ve hukuk kuralları çerçevesinde gerekli cevabı vermiş ve vermeye devam edecektir.  Ülkemizin gelişmesinin önünü kesmek, tökezletmek, bölmek isteyen düşmanlar sosyal, siyasal, askeri ve ekonomik her yolu denemiş ve denemeye de devam etmektedir.

Bugün yaşanan ekonomik savaşta yaşanan gelişmeler; Türkiye düşmanlığıdır, ama milletimiz tüm badireleri atlatacak güç ve kudrettedir.  38 yıl önce bugün, kendilerinden menkul ekonomik kaos, sosyal ve siyasal kaos çıkarılarak Türk demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçen 12 Eylül Askeri Darbesi yaşanmıştır. Darbe sürecinde, yaklaşık 650 bin kişi gözaltına alınmış, 1 milyon 683 bin kişi fişlenmiş, 14 kişi cezaevlerindeki açlık grevlerinde ölmüş, 171 kişi sorgularda ve cezaevi işkencelerinde can vermiş, 49 kişi idam edilmişti. 12 Eylül sabahı ülkemiz postal sesleriyle uyanmış, o güne kadar edindiği tüm demokratik kazanımlarını kaybetmiştir. Darbe sürecinde hazırlanan Anayasa, tabiri caizse halka dayatılmıştır.

Zamanında halka dayatılan bu darbe anayasasına; milletimizin iradesi 16 Nisan’da gereken cevabı vermiştir.  Millet iradesine ipotek koyma eylemlerinin en çirkin olanlarından biri de 15 Temmuz 2016’da FETÖ tarafından yapılmak istenmiş ancak aziz milletimiz ona da gereken cevabı vermiştir.

Millet iradesine konulmak istenen her türlü ipotek ve vesayet eylemi, karşısında 28 şubat post modern darbe mağduru bizleri bulacaktır. Bizler, bundan 38 yıl önce yapılmış olan 12 Eylül Askeri Darbesini şiddetle kınıyoruz ve TBMM’den en kısa sürede milletin anayasasını millete sunmak için çaba göstermeye davet ediyoruz.

Bugün ve bugünden sonra, demokrasimize kastedecek, insan hakları ihlallerine sebep olacak her türlü güçlerle mücadele edeceğimizi de haykırıyoruz. Demokrasi ve insan hakları mücadelemiz, “ADALETİN DÜNYA ÜZERİNDE KÜRESELLEŞMESİ” hedefine ulaşıncaya kadar devam edecektir.

Kamuoyuna saygılarımızla. 12 EYLÜL 2018

 

Mehmet Kanmaz

ASDER Genel Başkan Yardımcısı

ASDER Konya Şube Başkanı


Okunma 600 defa
ASDER Genel Merkezi

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Yorum Ekle

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuza emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

asder logo

Adaleti Savunanlar Derneğinin ilkelerini benimsiyor ve her alanda "adalet"değerini temel alan kural ve uygulamaların gerçekleştirilmesi için mücadele çalışmalarına katılmanın gereğine inanıyorsanız; bizi takip edin...

E-Bülten

E-bültenimize üye olun. Haber ve duyurularımızı kaçırmayın.

Spam göndermiyoruz.

Bu sitede yer alan yazılar, makaleler, haberler yazarların sorumluluğundadır. © 2019 ASDER. All Rights Reserved.

Design & Development by JoomShaper